Začiatok procesu šedivenia vlasov záleží na genetickej predispozícií, ale je tiež urýchlený stresom a ochoreniami, ako napríklad chronickým nedostatkom vitamínu B12 alebo problémami so štítnou žľazou. Šedivenie po tridsiatke je považované za prirodzené, ale ak sa prvé sivé pramene vo vlasoch objavia skôr, ide o predčasné šedivenie. Bez ohľadu na to kedy a prečo začíname šedivieť, vzhľad sivých vlasov môžeme zlepšiť mnohými spôsobmi. Ako sa starať o šedivé vlasy a kedy začať so správnym ošetrovaním?
Šedivé vlasy – vlastnosti
Štruktúra sivých vlasov je iná ako štruktúra ostatných: často sú suchšie, niekedy hrubšie alebo jemnejšie než vlasy s pigmentom a niekedy sa dokonca začínajú krútiť.
Šedivé vlasy – kedy začať s ošetrovaním?
Ak šediny zatiaľ tvoria len 10-15% všetkých vlasov, nie je treba drasticky meniť svoje návyky. Ak ale množstvo presiahne 60-70%; je potrebné sa o šedivé vlasy začať starať a zmeniť svoju starostlivosť o vlasy. Ak sú sivé vlasy hrubé a suché, je dobré použiť hydratujúce prípravky, ktoré vlasy dokážu navyše aj zmäkčiť. Raz za čas je vhodné použiť šampón alebo kondicionér proti zažltnutiu vlasov, no používajte ho naozaj len občas, aby ste sa vyhli nevzhľadným modrým odleskom vo vlasoch. Vyberte si produkty vhodné pre váš typ vlasov, a šampón pre šedivé vlasy používajte len raz za mesiac.
Ako sa o sivé vlasy starať?
- Zmeňte svoj účes
Ak máte viac ako 30% šedivých vlasov a nechcete ich farbiť, porozmýšľajte nad zmenou účesu. Dlhé vlasy nebudú vyzerať pôsobivo, zvoľte radšej kratší účes, ako mikádo alebo pixie strih.
- Zväčšite objem vlasov
S pribúdajúcim vekom vlasy rednú a vypadávajú, takže pridať objem je výborný nápad. Skúste masáž pokožky hlavy pred každým umývaním, vďaka tomu zlepšíte cirkuláciu krvi vo vlasovej pokožke a vlasy budú objemnejšie už od korienkov.
2-v-1 šampóny zvyknú jemné vlasy zaťažovať, preto by ste sa im mali vyhýbať. Namiesto nich siahnite po ľahkých maskách a penách. Efekt zdvihnutia vlasov nastane tiež po použití zmesi šampónu a bieleho ílu. Pivový oplach tiež dokáže vlasom dodať objem. Na prípravu budete potrebovať len pivo a vodu, zmiešajte ich dohromady (pomer 1:1) a nalejte na vlasy.
- Vráťte sa o pár rokov naspäť
Vlasy sú sivé, pretože strácajú pigment, ktorý im predtým dodával farbu. Práve kvôli tomu sú teraz duté, hrubé a náchylné na poškodenie. Aby sme vlasy opäť posilnili a vrátili im pružnosť, oplatí sa aspoň raz za týždeň použiť domácu vlasovú masku. Zmiešajte kokosový olej (2 polievkové lyžice), rozmarínový olej (5 kvapiek) a vaječný žĺtok, naneste na vlasy, zabaľte ich do igelitovej fólie a teplého uteráku. Masku zmyte po 30 minútach.
- Hydratujte
Šedivé vlasy rýchlo strácajú vlhkosť, lámu sa a vypadávajú. Aby ste tomuto predišli, potrebujete vlasy regenerovať. Najlepšou regeneračnou metódou je aplikácia olejov, vďaka ktorým vlasy opäť získajú lesk a stanú sa pružnejšími. Výnimočné hydratačné vlastnosti majú najmä jojobový olej, arganový olej a amla olej (olej z indického egrešu). Olej by sa mal na vlasy aplikovať 2-3 hodiny pred umývaním hlavy alebo deň predtým. Olej aplikujte do dlaní a končekmi prstov ho rozotrite po celej dĺžke vlasov (suchých alebo mierne vlhkých)
- Obnovte farbu svojich vlasov
Nie je vôbec nutné si šedivé vlasy farbiť a aby ste nám verili, pripájame pár účesov, ktoré sa pre sivé vlasy skvelo hodia. Na druhej strane sa ale nie všetky ženy cítia a vyzerajú dobre so šedivými vlasmi. Ak máte pocit alebo vidíte, že vás šedivé vlasy zostarujú, jednoducho ich zafarbite. Pamätajte ale, že sivé vlasy zle tolerujú farbiace látky, takže stojí za to zájsť do naozaj dobrého kaderníctva, najmä po prvýkrát; v dobrom salóne vyberú farbu, ktorá sa bude hodiť k vašej pleti a postarajú sa o hĺbkovú hydratáciu vlasov.
Ďalšou vecou je používanie proteínových doplnkov, ktoré sa oplatí používať pri každom umývaní. Tieto prípravky vlasy hydratujú, zvyšujú hebkosť a lesk vlasov. Mimoriadny význam majú tiež produkty obsahujúce bambucké maslo. Fialové šampóny môžu pomôcť so získaním prirodzenej farby. Nielenže eliminujú nežiaduce žlté tóny, ale naviac vlasom dodávajú chladný odtieň.
Ak ste sa teda rozhodli si vlasy zafarbiť, určite sa vyhnite semipermanentným farbám na vlasy vo forme šampónov. Sivé vlasy je možné zamaskovať len silným farbiacim činidlom. Dobrou radou je tiež si vybrať farbu, ktorá je maximálne o dva odtiene tmavšia než vaše prirodzené vlasy. Ak ste sa však rozhodli s farbením vlasom skoncovať, naneste malé množstvo farby na korienky a na zvyšok vlasov použite farbu o tón svetlejšiu.
Končeky zastrihávajte nie častejšie než každých 6 týždňov. Pri šedivých vlasoch sú suché, rozštiepené končeky oveľa viditeľnejšie.