5 najbežnejších problémov s perami. Ako si s nimi poradiť?

Svojim očiam, pokožke tváre, rukám, vlasom a koži na tele venujeme množstvo času. Avšak, veľmi často zabúdame na spávnu starostlivosť o naše pery, ktoré sú najviac vystavené nebezpečenstvu od nepriaznivých vonkajších vplyvov. Vymenujeme vám pár najpopulárnejších problémov pokožky pier a ich riešení.

Najprv by sme mali trochu prediskutovať anatómiu pier. Naše pery sú pokryté tenkou vrstvou rohovitej vrstvy, nemajú mazové žľazy a neobsahujú veľa melatonínu – to všetko spôsobuje, že sú takmer „nahé“ a chýba im ochrana. Veľmi citlivé pery a ich okolie sa ľahko poškodzujú. Aké sú najčastejšie problémy?

VYSYCHANIE A PRASKANIE

Praskanie pokožky pier je veľmi bežným problémom mnohých ľudí, bez ohľadu na výzor, pohlavie alebo vek. Je na to hneď niekoľko dôvodov, napr. olizovanie a okusovanie pier (zo stresu), suchý vzduch, nízke teploty, alebo dokonca často líčenie pier s permanentným rúžom. Ako bojovať proti suchým perám? V prvom rade si ich treba prestať olizovať a okusovať a začať ich ochraňovať balzamami, vazelínou alebo olejovými balzamami.

HERPES/KÚTIKY

Vírus Herpes simplex sa dostavuje v obdobiach, keď mu to umožní oslabená imunita. Najdôležitejšia je hygiéna pier a pokožky okolo pier, ale tiež aplikácia antivírusovej masti, ktorá vysuší pľuzgiere a zahojí pery. Ďalším ochorením pier je kútik, čo je vlastne bolestivé prasknutie v kútiku pier. Ich príčinou je hlavne nedostatok vitamínov, železa, zlá hygiéna zubného kazu alebo užívanie antibiotík. V takom prípade musíte odstrániť tieto príčiny a podstúpiť symptomatickú liečbu s pomocou správnach liekov.

VRÁSKY

Vrásky v oblasti pier sú problémom, objavujúcim sa s vekom, hoci ho môže zvýrazniť fajčenie cigariet (tzv. „fajčiarske vrásky“) alebo nadmerné tvárenie sa (napr. skrútenie tváre, špúlenie, napínanie alebo usmievanie). Nanešťastie na trhu nie je mnoho značiek krémov, ktoré by zabraňovali tvorbe vrások v okolí pier, takže vám ostáva iba používať sérum proti vráskam na tvár.

STRATA FARBY

Strata farby pier sa môže objaviť počas hormonálnej liečby (napr. antikoncepcie), počas tehotenstva alebo nadmernej UV radiácii. V prípade tendencie ku strate farby by ste mali používať krémy s vysokým UV filtrom.

MIZNÚCE KONTÚRY

S časom sa farba pier stáva menej viditeľnou. Mizne pigment a považuje sa to za znak starnutia. Riešením tohto problému je len make-up – permanentný pre lepší efekt alebo len každodenné používanie rúžu, balzamu alebo ceruzky na pery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *