Raňajky pre krásu. Čo jesť ráno, aby sme vyzerali dobre?

Podľa starého porekadla by sme mali raňajkovať ako králi, s obedom sa rozdeliť a večeru dať chudobným. Avšak, realita je trochu odlišná, keďže kvalita, a nie množstvo jedla, má vplyv na naše zdravie. Čo by sme mali raňajkovať? Aké produkty musíme pridať do nášho raného jedálnička?

1. Cereálie

Cereálie sú nepochybne jedným z najlepším zdrojov vlákniny. Naviac, majú nižší obsah cukru. Na raňajky môžeme jesť nie len ovsenú kašu, ale tiež jačmenné, ražné, pšeničné alebo špaldové vločky.

2. Celozrnný chlieb

Na rozdiel od bieleho chleba, celozrnný chlieb alebo rohlíky obsahujú oveľa viac karbohydrátov vláknin, vitamínov a minerálov.

3. Grécky jogurt

Všetky druhy prírodných jogurtov sú zdrojom proteínov a vápnika, a čo je na nich najlepšie je, že chutia skvele s ovocím, orieškami alebo sušeným ovocím.

4. Vajcia

Vajcia sú proteínom nabitá a nízkokalorická pochúťka, s množstvom nasýtených tukov, vitamínov (D,E,K,B6) a vápnikom. Vajcia na raňajky sú výhodné vďaka veľkému množstvu antioxidantov.

5. Čerstvé ovocie

Aké ovocie by sme mali jesť na raňajky? Po prvé, banány (zdroj vitamínov a minerálov), jahody (bohaté na vitamín C a vlákninu), lesné ovocie (bohaté na antioxidanty, hlavne bobuľovité a čučoriedky) a kiwi (plné vitamínu C, vlákniny a draslíka). Mohli by sme vymenovať takmer každé ovocie podľa jeho skvelých vlastností, avšak, mali by ste sa pravdepodobne vyhnúť citrusom, pretože sú bohaté na cukor.

6. Pomarančový džús

Spomedzi všetkých citrusov je pomarančový džús vyčnievajúcou výnimkou, plnou vitamínov (ako náš vzácny vitamín D). Najlepší je čerstvo vytlačený, 100% prírodný pomarančový džús.

7. Pšeničný klások

Výhonky na raňajky? Prečo nie? Tie z pšenice sú bohaté na vitamín E a kyselinu listovú. Môžete si ich pridať do vášho gréckeho jogurtu alebo dať ich na sendvič.

8. Ľanové semienka

Rozomleté ľanové semienka (pozor – náš žalúdok nedokáže stráviť celé ľanové semienka) je neoceniteľným zdrojom omega-3 mastných kyselín, vlákniny a protirakovinových antioxidantov.

9. Čaj

Šálka čaju ráno na raňajky vám môže dodať veľké množstvo antioxidantov. Katechín, obsiahnutý v čaji má dodatočný vplyv na náš imunitný systém. Najlepší je samozrejme zelený čaj.

10. Káva

Kávu si spájame s jej škodlivými účinkami, avšak nie je to úplne tak. V skutočnosti, jedna šálka kávy na raňajky znižuje šance cukrovky, spomaľuje starnutie, znižuje hladinu cholesterolu a je zdrojom antioxidantov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *