Domáce vlasové ošetrenia

Aj keď kaderníctva ponúkajú širokú škálu profesionálnych ošetrení a produktov, bojujúcich s rôznymi vlasovými problémami, mnoho žien stále využíva domáce vlasové kúry. Niektoré z nich sú zamerané na zabránenie mastenia a posilnenie vlasov, ďalšie sú určené na boj proti lupinám. Objavte domáce vlasové kúry, ktoré dokážu prekvapiť vynikajúcimi výsledkami. 

Domáce ošetrenia na mastné vlasy

Existuje množstvo domácich receptov ako vlasy udržať svieže a objemné. Tu sú niektoré z nich.

  • Droždie

Na prípravu tohto ošetrenia rozmiešajte sáčok droždia s trochou mlieka, naneste ho na pokožku hlavy a vlasy, nechajte tridsať minút pôsobiť. Potom si vlasy umyte jemným šampónom. Ošetrenie opakujte aspoň raz za týždeň, maximálne však dvakrát týždenne.

  • Instantná maska

Vyšľahajte vaječný bielok do tuha, zmiešajte s vaječným žĺtkom a naneste na vlhké vlasy. Vlasy zabaľte do sprchovacej čiapky a po dvadsiatich minútach zmyte. Ošetrenie opakujte po každom umytí vlasov.

  • Pivný obklad

Jediné, čo musíte urobiť, je zaliať za hrsť lopúchových listov ¾ pohára vriacej vody. Po precedení pridajte pol pohára piva, zopár kvapiek vitamínu A a šťavu z citróna. Zmes vmasírujte do čistých a suchých vlasov. Vlasy zabaľte do sprchovacej čiapky a po troch hodinách zmes z vlasov vymyte. Kúra by sa mala opakovať každé dva týždne.

  • Osviežujúci nálev

Zalejte lyžicu mäty a žihľavy (môže byť aj tymián alebo rozmarín) litrom vriacej vody, zakryte pokrievkou a na moment odložte nabok. Po precedení opláchnite čisté vlasy nálevom a vmasírujte do pokožky hlavy. Kúru je možné robiť po každom umývaní vlasov.

Domáce kúry na slabé vlasy

Nasledujúce ošetrenia vyživujú a prinášajú kyslík vlasovým folikulom, čo spôsobí, že vlasy budú silnejšie a odolnejšie.

  • Rastlinné šťavy

Na prípravu zmesi zmiešajte ¼ pohára šťavy z aloe s citrónovou šťavou. Pridajte lyžicu prírodného medu a zmes vmasírujte do vlasov. Po tridsiatich minútach vlasy umyte jemným šampónom.

  • Tekutý parafín

Na výživu vlasov tekutým parafínom k nemu pridajte vaječný žĺtok a pár kvapiek ricínového oleja. Dobre premiešajte všetky ingrediencie a masku rozotrite po celej dĺžke neumytých vlasov (vyhnite sa však pokožke hlavy). Vlasy zabaľte do kúpacej čiapky, po 20-30 minútach zmes vymyte z vlasov a použite šampón. Ošetrenie opakujte minimálne raz za týždeň.

Domáce ošetrenie pre vyblednuté vlasy

  • Rastlinné extrakty

Na malom strúhadle nastrúhajte zrelú repu alebo koreň chrenu a vytlačte z nich šťavu. Šťavu votrite do vlasovej pokožky tridsať minút pred umývaním vlasov. Ošetrenie môžete opakovať každé druhé až tretie umývanie.

  • Bylinné elixíry

Ak si chcete vyrobiť vlastný bylinný elixír, zmiešajte za lyžicu prasličky, koreňa lopúcha a žihľavových listov, bylinky vložte do pohára a do ½ zalejte neutrálnym alkoholom. Po dvoch týždňoch môžete do zmesi namočiť gázu, vyžmýkajte ju a každý druhý deň potierajte vlasovú pokožku.

  • Šampón z mydlice a žihľavy

Na prípravu ošetrenia zmiešajte za hrsť koreňa mydlice a žihľavy, zalejte litrom vriacej vody a zakryte. Keď vznikne lúh, preceďte ho. Výslednú zmes používajte ako šampón.

Domáce recepty pre suché vlasy

Prírodné obklady a oplachy sú najlepšou ochranou pred vysušujúcim slnkom. V niektorých prípadoch stačí jediná kúra s bylinnými prípravkami, ktorá drasticky vylepší vzhľad vlasov. Aj tak ale šesťtýždňová kúra zvyčajne prináša ešte lepšie výsledky. Po ošetrení vlasy nesušte fénom, ani ich nenechávajte vysušiť na slnku, namiesto toho ich nechajte prirodzene uschnúť na vzduchu. Nálevy pripravujte vždy v keramickej nádobe bezprostredne pred použitím.

  • Jogurtový obklad

Na prípravu zmiešajte štyri lyžice bieleho jogurtu s celým vajíčkom. Zmes votrite do vlasov a nechajte pôsobiť zhruba po dobu desiatich minút. Opláchnite vlažnou vodou.

  • Nechtíková zmes

Nasypte lyžicu nechtíkových listov do pol pohára vriacej vody, zakryte a a nechajte lúhovať. Potom bylinky sceďte, zmiešajte s pol pohárom mlieka a vaječným žĺtkom.

Rozotrite do vlhkých alebo suchých vlasov. Nasaďte sprchovaciu čiapku, počkajte 10-15 minút a opláchnite.

  • Regeneračný nálev na vlasy

Zalejte dve hrste kvetov z lipy litrom vroiavcej vody. Počkajte kým sa kvety vylúhujú a použite odvar na oplachovanie čistých vlasov. Nálev použite po každom umytí vlasov.

  • Banánový obklad

Banán roztlačte, zmiešajte so šťavou z citróna a bielym jogurtom. Zmes vmasírujte do vlasov a zabaľte ich do uteráka, nechajte pôsobiť zhruba dvadsať minút. Nakoniec vlasy umyte jemným šampónom.

Prírodný kondicionér

Zmiešajte rastlinný olej s pár kvapkami esenciálneho oleja, napr. pelargónie alebo levandule a vmasírujte do vlasov. Vlasy po 15 minútach umyte.

Domáce ošetrenia pre matné vlasy

Tu je zopár rád ako matným vlasom dodať chýbajúci lesk.

  • Citrónový elixír

Na prípravu elixíru vmasírujte citrónovú šťavu do čerstvo umytých vlasov, vyhnite sa však končekom. Po pár minútach poriadne opláchnite vlasy vodou. Ošetrenie robte raz za dva týždne.

  • Medový obklad

Zmiešajte dve lyžice medu s tromi lyžicami olivového oleja, použite mixér, masku naneste na celú dĺžku vlasov a zabaľte ich do kúpacej čiapky. Po pätnástich minútach umyte vlasy šampónom a poriadne opláchnite.

  • Zmes na lesk vlasov

Zohrejte ⅓ pohára olivového oleja, pridajte lyžicu harmančeka, žihľavy a brezových listov a nechajte asi tridsať minút odpočívať. Preceďte a pridajte žĺtok, lyžičku medu, citrónovú šťavu a 2-3 kvapky rozmarínového oleja. Naneste na vlhké vlasy, nechajte pol hodiny pôsobiť a vlasy umyte šampónom.

Domáce ošetrenia proti lupinám

Na úspešný boj proti lupinám siahnite po antibakteriálnych a čistiacich prípravkoch, ktoré dokážu vyrovnávať pH pokožky.

  • Vonný olej

Žĺtok zmiešajte s 3-4 lyžičkami mandľového oleja a s polkou lyžičky rozmarínového oleja. Zmes vmasírujte do vlasov, použite sprchovaciu čiapku a vlasy umyte šampónom po tridsiatich minútach. Toto ošetrenie robte pred každým umývaním vlasov.

  • Čistiaci oplach

Litrom vriacej vody zalejte buď dve lyžice prasličky alebo lyžicu mäty, medovky a borievky. Zakryte a počkajte, kým sa bylinky vylúhujú. Potom sceďte. Výluh nalejte na vlasy po každom umývaní a vmasírujte ho do pokožky hlavy.

  • Tonikum z aloe

Listy aloe nakrájajte na jemno a zalejte ich pohárom vodky. Zaváraninový pohár poriadne zavrite a nechajte ho dva týždne odpočívať. Potom zmes sceďte a tonikum nalejte do nádobky z tmavého skla. Vmasírujte ho do vlasovej pokožky dvakrát týždenne pred spaním; vlasy si umyte až ráno.